Eksklusiiv: Kett maha ja peale tagasi

14.10.2020



Intervjuu: Kaido Soorsk

Pilguheit mootorispordi telgitagustesse on alati huvitav ja kui sul õnnestub mõni tipptasemel kaasa tegev sõitja lõpuks nurka ajada😊, siis võiks kuuldut teistegagi jagada Kohtume MM-võistlustel klassis World Supersport kaasa tegeva Hannes Soomeriga enne seitsmendat ehk eelviimast etappi, et rääkida MM-etappi sisaldava nädalavahetuse argipoolest. Teisisõnu tööst, mis jääb pressiteadete napisõnalise „seadistuste otsimise“ varju, et mõista, kui palju on muutujaid ühe kiire ringi ja õnnestunud võistluse kokkupanekul. Hannes on usutluse käigus tavapärasest mõtlikum, sest viirusepuhang on võidusõiduski oluliselt kaarte seganud ja slängi kohaselt näikse tal kett pisut maas olevat. Kumbki meist ei tea, et jutuajamisele järgneval nädalavahetusel käib Hannes kahel korral poodiumil, ehk seitsmenda osavõistluse kaks kolmandat kohta panevad keti omale kohale tagasi ja seda hoopis kindlamalt kui hooaja alguses. Aga nüüd mõtliku mehe manu…

Millest algavad piiritagused võistlused, millega alustad, kui sihtkohas jalad maha saad?

Oleneb sellest, kas jõuan kohale kolmapäeval või neljapäeval. Kui kolmapäeval, siis jääb aega ka pakkimiseks ja meeskonna abistamiseks, kui aga hiljem, siis alustame kiiruse otsimise, ehk reedese tegevusplaani koostamisega. Enne esimest treeningut tuleb paika panna kava, millise mootorratta, missuguse ülekande ja milliste rehvidega me alustame. Vahel tuleb jälgida ka mootorite ressurssi ja jätta värskeim nädalavahetusel toimuvateks võistlussõitudeks.

Ja millest te alustate?

See sõltub eelnenud võistlusest. Kui eelmisest etapist on jäänud hea tunne, siis alustame sama või sarnase seadega. Kui aga rada eeldab ülekande muutmist, siis teeme vajalikud muudatused ja silume sellega kaasnevat. Aeglasema/lühema ülekande valikul tuleb ka mootorratta telgede vahet lühemaks teha, mis eeldab omakorda uusi seadeid, sest tsikli tagaosa muutub telgede vahet lühemaks muutes jäigemaks. Mootorratta algseaded tuleb enne reedet paika saada ja kui eelneval etapil on pärast teist sõitu jäänud õhku rippuma mõni idee, mille teostamine võiks masina käitumisele kasuks tulla, siis alustame selle proovimisega.

Kellega sa need plaanid koostad?

Praegu teen neid koos Vesa Kallioga, isa ja Andres – Tõnu Soomer ja Andres Kaabel – on nõuandja rollis, aga kodus tuleb meil omapäi hakkama saada. Viirusepuhang seab vajalike inimeste liikumisele piiranguid ja seepärast võttis võistlusinseneri rolli üle Vesa, sest on enam kui oluline, et mõlemad pooled mäletaks, kuskohas eelmisel korral tegemised pooleli jäid.

Tuleme tagasi neljapäeva juurde, kas peale kava koostamise on veel ülesandeid?

Neljapäeval vaadatakse üle nii tsikkel kui ka sõitjate varustus ja lisaks seadetele tuleb selgeks vaielda veel rehviplaan, sest reedeste treeningute kava on nii tihe, et neis jõuab tegutseda vaid kavakohaselt. Neljapäeval saame teada, millise seguga rehve meile kasutada antakse (kümme taga- ja üheksa esirehvi) ning harilikult alustan esimest vabatreeningut teise või kolmanda eelistusega, et säästa kuut parimat rehvi kvalifikatsiooni ja võistlussõitude jaoks. Neljapäeva õhtupoolikul saab lisaks rajaga tutvuda, aga ainult jalgsi või kondimootoriga ratastel.

Mida reede endaga kaasa toob?

Reedel toimub hommikul ja õhtul üks vabatreening, mille kestvuseks on mõlemal juhul 45. minutit. Kui eelmisest etapist on jäänud hea tunne, siis alustan kõvemate, mitte esimese eelistuse hulka kuuluvate rehvidega, et sõidujoon kiire ringi jaoks selgeks õppida. Teen 7-8 ringi ja lähen siis boksi, et teha vajalikke muudatusi vedrustuse, veermiku ning elektroonika juures. Seejärel lähen uuesti välja ja kui seaded edenevad soovitud suunas, siis käin ühel korral veel boksis, et jõuaks värsked/pehmema seguga rehvid alla panna ning veel korra välja minna, et ratta käitumist nende rehvidega kontrollida.

Aga kui nii hästi ei lähe?

Siis tuleb teha kannapööre ja proovida midagi muud. Meil on juhtunud, et mootorratas on juba 80% ulatuses hea, aga viimast kahtekümmet protsenti lihvides oskame kõik seaded tagasi keskpäraseks pöörata. Mis tähendab seda, et tuleb alustada taas nullist ja sul jääb vähem aega nii kiire ringi kokkupanekuks kui ka tsikli häälestamiseks. Lisaks segab kaarte veel ilm, sest vihmaseade ei toimi päikesepaistes ja vastupidi ning nädalavahetuse lõikes võivad päevad üksteisest kardinaalselt erineda.

Mis on sinu jaoks raskeim ratast seadistades?

Pean õppima ennast uuesti kuulama. Tippvõistkonda minnes on uustulnuka silmad aukartusest ruutus ja sul puudub söakus endale kindlaks jääda olukordades, milles polnuks varem kahtluse varjugi. Lisaks tuleb kohaneda ka uue võistlusinseneriga, et boksis üksteisest õieti aru saada. Õnneks edeneme soovitud suunas, millele on palju kaasa aidanud seegi, et saan nüüd kodus sõita samasuguse tsikliga, mida kasutan ka MM-võistlustel. Oleme sõitnud sellega väga kiiresti – Hannese nimele kuulub praegu ka Audruringi mitteametlik rajarekord ajaga 1.13,6 - ent ometi pole mul veel nii palju söakust, et ennast boksis kõige targemaks pidada.

Millal sa sellest aru said?

Esimest korda Audru ringrajal. Alustasime kodust testi Austraalias hea mulje jätnud seadetega, ent ajad jäid eesmärgist kaugele, ehkki telemeetria põhjal näis kõik suurepärane. Leppisime omavahel kokku, et kui me 500 kilomeetriga alla „neljateistkümne“ ei sõida, siis anname ratta Vesale tagasi. Pärast rohkem kui 300 kilomeetri läbimist hakkasin seadeid mitte arvuti, vaid enda tunnetuse kohaselt muutma, mille tulemuseks sündisid oluliselt kiiremad ajad. Aga telemeetria põhjal poleks saanud nii kiiresti sõita, sest muudetud seadete korral jäi osa vedrustuse käigust kasutamata.

Mis reedel ja laupäeval edasi saab?

Esimene vabatreening läheb rajaga kohanemiseks ja ettekujutuse saamiseks, mida rattaga teha tuleb, ülejäänud kuluvad mõtete viimistlemiseks. Kui sa reedel seadistusi kätte ei saa, siis on ka laupäeval keeruline väga head tulemust teha. Lisaks on laupäev ka vaimselt väsitav, sest pead nii kvalifikatsioonis kui ka esimeses võistlussõidus endast kõik välja panema, mistõttu oled õhtul täiesti kuivaks väänatud.

Millega peab seadistusi otsides veel arvestama?

Meil on nii ka juhtunud, et tunned end ratta seljas juba hästi ja enesekindlalt, ent ühtäkki leiad treeningute käigus mingi sektori läbimiseks oluliselt kiirema viisi, mille realiseerimiseks olemasolev seadistus enam ei sobi, sest see jääb liialt aeglaseks. Ja nii leiad end olukorrast, kus pead reede hilisõhtul või laupäeva hommikul taas pea nullist alustama. Aga siis ei jõua palju päästa, sest laupäevane vabatrenn kestab vaid 20 minutit, mistõttu jõuab vaid korra boksi väisata.

Kui palju on sul abi tiimikaaslase tegemistest, kas te jagate üksteise seadeid?

Jah, me võime seda teha, aga sellest pole palju abi. Meie käekiri on liialt erinev ja mulle istub tunduvalt jäigemas seades tsikkel kui talle. Jagamiseks pole ka põhjust, sest tänu kodus sõidetud testidele on mul ettekujutus, mismoodi mootorratas käituma peab ning muudel radadel tuleb leida lahendused, et samasugune tunne uuesti kätte saada. Niikaua, kuni me ei suuda minu soove numbrite keelde ümber panna, teeme paremaid tulemusi tunnetuse alusel.

Millist kütet sina kasutad😊, mis sind motiveerib ja liikumises hoiab?

Soov võita ja kaasaelajad. Nii toetajad kui ka sõbrad/tuttavad, kelle toetust on tunda siiski, kui tuleviku tarbeks õpime ja iga kord medalitega koju ei tule. Olen neile väga tänulik ja usun, et suudan neile aina enam positiivseid emotsioone pakkuda.

Siinkohal näis olevat paslik mehe pinnimisele joon alla tõmmata ja usutluse lõppsõnaks passib tõdemus, mille kohaselt näib Hannes õigel teel olevat. Nimelt tõi Magny-Coursis kaks kolmandat kohta seadistus, mis leiti aasta alguses Hispaanias ilma tõttu lörri läinud testil. Meie novembrit meenutavas ilmas kasutas Hannes seadeid, „Mis kuival rajal kõlbmatud, aga millega annaks vihmaga väga kiiresti sõita,“ mida õnnestus oktoobri alguses Prantsusmaal praktikas tõestada.